Kelime :
    

          Anasayfa

          Hakkımızda

          Dergiler

          Kitaplar

          Seri Kitaplar

          Özel Seriler

          Dernek ve Kurum Dergileri

          Kongre Kitapları

          İletişim

Duyuru Servisine Üyelik

BAĞLANTILAR
Flora Dergisi.org
Yoğun Bakım Dergisi.org
Hastane İnfeksiyonlari Dergisi.org
Akadgeriatri.org
Emanuscript.org
Bilimselbilisim.com
Eejss.com
Eejsc.com
İç Hastalıkları Dergisi.org
Tüberküloz ve Toraks.org
Mikrobiyoloji Bülteni.org


YERSİZ CÜMLELERFiyat : Peşin 50,00 TL

Bundan tam iki yıl önce, HIV hakkında "Yeni Bir Dünyaya Uyanmak" adlı kitap ortaya çıktı. Basitçe ele alınan konularla HIV'in kavranması hedefleniyordu. Önemli bir boşluğu doldurdu. Her ne kadar kitap yayımlamak kolay olmasa da...

Başlayan yolculuk devam ediyor.

Bu defaki "Yersiz Cümleler"le dolu.

Yeni metinler kendine daha fazla alan açtı, dünyayla daha fazla ilgilendi. Gerçeğin sınırları, travmada belirir; "Yersiz Cümleler" bu sınırları genişletmeyi amaçlıyor.

Zaman zaman temel konular yeniden işlense de elinizdeki metinler, görünenin yanında derinlere iniyor, yer yer cüretkar olmaya ve sorunları kurcalamaya çabalıyor.

Kitabın ayrılmaz parçası olan sözlük, oldukça genişledi. Bununla sadece HIV ile yaşamaya başlayanların değil, medya çalışanlarının da başvurabileceği bir kaynak olması amaçlandı.

İlk kitabın, ilk baskısında kapakta HIV/AIDS terimleri belli belirsiz yer alıyordu. Okuyucudan gelen taleple bu, ikinci baskıda kaldırılmıştı. Böylece kitabın HIV hakkında olduğu anlaşılmıyordu. "Yersiz Cümleler"in de ilk bakışta HIV hakkında olduğu anlaşılmıyor. Öte yandan kitap çıkarma fikri oldukça güzel, nasıl hissettirdiğini anlatamam.

Gelecekte kitaplar hayatımızda olacak mı? sorusu bana hep üzerinde durmaya gerek olmayan bir konu başlığı gibi geliyordu. Ama şimdi...

İnsanoğlu değişir. Gutenberg öncesinde kitaplar el yazmasıydı ve bir adet olurdu. Okuyucu değil dinleyici vardı. Durum gereği yazar da yoktu, ciltleyen vardı. Tipografik insan ortaya çıktı. Diğer yandan, sessizliğin sesi heykel sanatı için kullanılsa da bunu bir kitap için de söylerdim doğrusu. Üstelik bu ses elle tutulabiliyor. Tipografik insan ortadan kalkmadıkça kitaplar hep var olacak. Elle tutulacak ve önemli satırların altı hep çizilecek.

2 Nisan 2019, İzmit.

Murat Sayan  


Yorumlar okumak iin tklaynz
Bilimsel Tıp Yayınevi © 2007

 provizyon ajans