Kelime :
    

          Anasayfa

          Hakkımızda

          Dergiler

          Kitaplar

          Seri Kitaplar

          Özel Seriler

          Dernek ve Kurum Dergileri

          Kongre Kitapları

          İletişim

Duyuru Servisine Üyelik

BAĞLANTILAR
Flora Dergisi.org
Yoğun Bakım Dergisi.org
Hastane İnfeksiyonlari Dergisi.org
Akadgeriatri.org
Emanuscript.org
Bilimselbilisim.com
Eejss.com
Eejsc.com
İç Hastalıkları Dergisi.org
Tüberküloz ve Toraks.org
Mikrobiyoloji Bülteni.org


MMPI DEĞERLENDİRME KİTABIFiyat : Tükendi.

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanterine ilişkin bu kitabın farklı amaçlara hizmet etmesi düşünülmüştür. Bunlardan bir tanesi MMPI’ı ilk kez kullanacak olan kişilere testin yapısını anlatmak ve uygulamasında yardımcı olmaktır. Diğer bir amacı ise klinik alanda çalışan psikologların MMPI testini değerlendirmelerinde ve rapor yazımlarında yardımcı bir araç olarak kullanılmasını sağlamaktır.

 

Bugüne kadar yapılan uygulamalarda MMPI testi değerlendirme amacıyla bireye verildikten sonra testi değerlendirecek olan psikolog elindeki ders notlarından, fotokopilerden ya da İngilizce kitaplardan yararlanmaktaydı. Bu değerlendirmede başvurulan kaynakların alana hizmet etmede yetersiz kaldığını klinik yaşantılarımızda sıklıkla yaşadık. Dört yıllık bir çalışmanın emeği olan bu kitabın klinik alanda yaşanan bu karmaşayı ve boşluğu biraz da olsa azaltacağını düşünüyoruz.

 

MMPI kitabı yazılırken değerlendirme ve rapor yazılmasının yanı sıra MMPI’ın değişik formlarının araştırmalarda nasıl kullanıldığı verilmiştir. Ayrıca Türkiye’de yapılan çalışmalardan ulaşılabilenler liste halinde sunulmuştur. MMPI kullanarak araştırma yapabilecek olan kişiler için bu bölümlerin yararlı olabileceği düşünülmektedir.

 

Bu kitabı yazarken temel kaynağımız olan MMPI testini Türk toplumuna uyarlayan Sayın hocamız Prof.Dr. Işık Savaşır’a ve geçerlik çalışmasını yapan Doç.Dr. Neşe Erol’a teşekkür ederiz.

 

Ayrıca kitabın geçerlik ve klinik değerlendirmelerini okuyarak bize değerli önerilerde bulunan Doç.Dr. Refia Palabıyıkoğlu’na yardımları için teşekkür ediyoruz.

 

MMPI vererek değerlendirdiğimiz bütün hastalarımıza… 

 

Doç. Dr. Birsen CEYHUN

Uzm.Psk. Nursen ORAL  


Yorumlar okumak iin tklaynz
Bilimsel Tıp Yayınevi © 2007

 provizyon ajans